Bakos László

személyes

Az apát!

Uros apát a Magyarországon ténykedő szerzetesrendek egyik legkiemelkedőbb alakja. A Tihanyi, majd a Márton-hegyi, mai szóhasználattal Pannonhalmi bencés szerzetesek apátja. Épített, birtokot szerzett és rendezett, majd élete végén elűzte a tatárokat az apátság falai alól.

 

 

Kard és kereszt

Főszereplője Kalán pécsi püspök és Nána, akinek az ősei az előző könyvekben is feltűnnek.

Ne ölj! Ne paráználkodj!

Mondja Isten tízparancsolata minden ember számára!

Püspökként ez több mint parancsolat. Az ember azonban gyarló, még főpapként is.

Kalán pécsi püspök a XII. – XIII. század legvitatottabb személye!

Főpapként király gyilkossággal és vérfertőző kapcsolattal vádolták!

Munkája elismeréseként mégis viselhette az érseki palliumot! Békére kényszerítette a velencei köztársaságot! Legyőzte a bogumilokat!

Korának legtanultabb embere! Attila fejedelem életének írója!

 

 

Tűz és víz:

Főszereplője: Varga János. "Az emberiség legmerészebb kalandja" /Stefán Zweig/ résztvevője. Az első magyar aki Magellán tűzmestereként körbehajózta a földet. Kezdetben a Concepcion, majd annak elégetése után a Trinidad tűzmestere.

 

 Szablya és kereszt:

Főszereplője: Szent Urolphus, fiatalkorában Bere.

Bere földrajzi név Tiszanána határában. Régi magyar név, valószínőleg valamelyik Ber- kezdetű név becézőjéből származik. Török eredetűnek is tartják, jelentése: adomány, ajándék.

Sz. Urolphus érsek, számos hunt és avart térített Krisztus hitére. Vezérüket 825 körül megkeresztelte. Egyes értelmezések szerint avar, vagy hun származású. 

Egy könyv: The Harleian miscellany

https://books.google.hu/books?id=DgMHAAAAQAAJ&pg=PA288&lpg=PA288&dq=archbishop+Urolphus&source=bl&ots=B9RU98q5Zg&sig=S4UdAa5MUckExhYJCGEc0_R7eBI&hl=hu&sa=X&ved=0ahUKEwic0OnipJnNAhXBXBQKHccXATUQ6AEIHDAA#v=onepage&q=archbishop%20Urolphus&f=falsechbishop%20Urolphus&f=false

 

Szablya és torony:

Hamvadó pogány tüzek:

Főszereplője: Nána.

Kisnána település a keleti Mátra déli lábainál, a Messzilátó hegy alatt, a Tarnócza és az Ördögvályú patakok melletti sziklás, hegyes területen, kötött agyagtalajon helyezkedik el. Neve valószínüleg Aba Sámuel király jegyzőjének, Nannó-nak a nevéből eredeztethető. A Nána helynevet 1261-ben említik először az írott források, 1415-ben Kysnána néven szerepel, bár ez csak 1903-tól a falu hivatalos neve. 1730 körül Nánavárnak majd Felsőnánának is nevezték.

Tiszanána települést először 1325-ben említi oklevél Egyhazasnana néven. - GYÖRFFY Gy. 1987. III. 117. - A Nána helynév személynévből keletkezett magyar névadással. KISS L. 1978. 77. - A névadás alapjául német vagy szláv személynek Nannó vagy esetleg Ananiás neve szolgált. - B. HUSZÁR É. 2002. 31. - Nána a királyi lovászok (agazones) vezetője, a neve szerepel az 1055-ben kiadott tihanyi apátság alapító levelének aláírói közt, aki korábban
Aba Sámuel jegyzője volt. - GYÖRFFY Gy. 1987. III. 47.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 4
Heti: 17
Havi: 14
Össz.: 29 091

Látogatottság növelés
Oldal: A kályhától
Bakos László - © 2008 - 2024 - bakoslaszlo.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »